Blog

2022 Yılında Hayatınızı İyileştirecek 5 Alışkanlık

Yeni yıl birçok insan için yepyeni taze bir başlangıç yapmak için fırsat olarak görülür. Bazıları için kilo vermek, daha sağlıklı bir diyet uygulamak veya bir egzersiz rutini oluşturmak gibi sağlıklı yaşam hedefleri olabilir. Ancak yeni yıl ilk zamanları seçilen hedefler çoğunlukla yılın ilk ayının sonlarına doğru motivasyonun da düşmesi ile birlikte yarım bırakılır ve sürdürülemez bir hal alır.

Şu an 2022 yılının Ocak ayının sonundayız ve yeni yıl için aldığımız çoğu kararı belki de unuttuk yada kendimize çok yüklendik ve bırakmak istiyoruz. İşte bu döngüyü kırmak için sadece bedensel sağlıklı bir yaşam için değil bütüncül bir iyi yaşam için uygulayabileceğimiz 23 sürdürülebilir alışkanlık:

 1. Daha Fazla İşlenmemiş Gıdalar Yemek

Genel olarak sağlığımızı korumanın ve iyileştirmenin en kolay ve sürdürülebilir adımlarından biri beslenmemizde işlenmemiş gıdalara yer vermektir. Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, tahıllar ve omega 3 kaynağı balıklar da dahil olmak üzere işlenmemiş gıdalardan oluşan bir beslenme rutini oluşturmak ilk adım. Bu gıdalar vücudumuzun optimal düzeyde çalışması için gereken besinleri içerir. Araştırmalar, işlenmemiş gıdalara dayalı bir diyetin kalp hastalığı risk faktörlerini, vücut ağırlığını ve kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini ve ayrıca tip 2 diyabet gibi belirli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabileceğini gösteriyor (Kaynak 1, 2, 3)

Eğer sebze yemekten hoşlanmıyorsanız ve beslenmenizin tamamını değiştirmek sizi zorlayacaksa her gün bir öğününüze sevdiğiniz bir sebzeden bir porsiyon katarak başlayabilirsiniz. Unutmayın alışkanlıkları değiştirmek zaman ve emek isteyen bir süreçtir.

2. Daha az oturmak ve daha çok hareket etmek

İster hareketsiz bir masa başı işe sahip olun ister hareketsiz bir yaşama sahip olun, birçok insan gün içinde hareketsiz çok zaman geçiriyor. Bedenimizi hareket ettirmemek hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı kötü yönde etkiliyor. Bedenimizde biriken enerji açığa çıkamıyor ayrıca araştırmalar erken ölüm riskinin hareketsiz yaşamla ilgili olabileceğini gösteriyor. (Kaynak 4)

Eğer masa başı işe sahipseniz ve hareket edemiyorsanız çalışma saatlerinizin arasına 5 dakikalık yürüyüşler veya öğle molanıza 15 dakikalık bir yürüyüş eklemek size bu konuda yardımcı olacaktır. Küçük değişikliklerin gücünü azımsamamak gerek, önceki hayatınıza göre daha fazla hareket etmiş olacaksınız.

3. Eklenmiş şekerli gıdaları azaltmak

Şekerli gıdaların hem çocuklarda hem de yetişkinlerde artan obezite, karaciğer yağlanması kalp hastalığı, insülin direnci ve dişlerde çürüme ile bağlantılı olduğu düşünüldüğünde, şekerli gıdaları azaltmak hayatımızı iyi yönde değiştirecek akıllıca bir fikir. (Kaynak 5, 6, 7 )

Eklenmiş şekerli gıdaları tamamen bırakmak her zaman bir seçenek olsa da alımınızı kademeli olarak en aza indirmek, şekerli gıda yeme alışkanlığınızdan temelli kurtulmanıza yardımcı olabilir.

4. Daha kaliteli uyku uyumak

Uyku, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Yetersiz ve kalitesiz uyku sağlığımızda ciddi sorunlara yol açabilir. Araştırmak yetersiz uyku alımının kilo almak, depresyon ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini gösteriyor. (Kaynak 8, 9 10,)

Birçoğumuzun yeterince uyumamasının birçok nedeni vardır, bu nedenle uyku miktarını ve kalitesini iyileştirmenin en iyi yollarını belirlemek için programımıza ve yaşam tarzımıza odaklanmamız önemlidir. Yatmadan önce ekran başında geçirilen süreyi azaltmak, yatak odasındaki ışık kirliliğini azaltmak, kafeini azaltmak ve her gün makul bir saatte yatmak uyku kalitesini iyileştirmenin bazı basit yollarıdır.

5. Evde Daha Fazla Yemek Pişirmek

Araştırmalar, evde daha fazla yemek pişiren kişilerin, hareket halindeyken daha fazla yemek yiyenlere göre daha iyi beslenme kalitesine ve daha az vücut yağına sahip olduğunu gösteriyor (Kaynak 11).

Günde bir öğün yemek yaparak başlayın, ardından öğünlerinizin ve atıştırmalıklarınızın çoğunu evde yapana kadar zaman içinde sıklığı arttırabilirsiniz. Evde yemek yaparak ve ofisinize, okulunuza yemeğinizi evden termal çantalarla taşıyarak hem bütçeniz hem de fiziksel sağlığınız için bir adım atmış oluyorsunuz. Haftalık yemek listesi hazırlayıp önden hazırlık yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizi yanınızda taşımak için Peppythings’in ısı yalıtımlı ve su geçirmez termal çantalarıyla tanışabilir, yeni alışkanlığınızı hayatınıza kolay adapte edebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5380896/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4718092/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588744/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4960753/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819237/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213560/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27456347/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877875/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791534/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900610/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561571/

 

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım