Blog

2022’yi Nasıl Değerlendirebilir ve Yeni Yıla Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Bugün 1 Aralık 2022, bir yılı geride bırakırken yeni yıla girmemize tam tamına 31 gün kaldı. Yılın bu zamanları genellikle herkes için çok özeldir, bir yılda hayatımızda neler olup bittiğine bakarız ve yeni olacak şeyler için heyecanlanırız.  Hayatımızda gerçekte neler olduğu, inişleri ve çıkışları, başarıları ve alınan dersleri anlamak ve gözden geçirmek için Aralık ayı harika bir fırsat. Danimarkalı filozof Søren Kierkegaard’ın da dediği gibi ‘’Hayat geriye doğru bakarak anlaşılır ancak ileriye doğru yaşanmalıdır.’’

1.   Olan biteni düşünmek için zaman ve mekan ayırın.

Bir yılı değerlendirmek için ister 1 saat ister 1 gününüzü ayırın, önemli olan bu yıl yaşananları zihin süzgecinizden geçirmek için belirli bir vakit ayırmanızdır. Bunu yapmak çok basit gözükebilir, ancak uygulamada küçük bir adım olsa da hayatınızda ki etkisi büyük olacaktır. Geçen yılı değerlendirmek, kendinizi daha iyi anlamanıza, neleri başardığınızın farkına varmanıza ve ne istediğinizi fark etmenizi sağlayacaktır. Belki birazcık mum yakıp, sevdiğimiz bir müziği açıp ve kahvemizi demleyip yanı başımıza koyarak kendimiz için bu yıl sonu ritüelini gerçekleştirebiliriz.

2.   Her şeyi yargılamadan yazın.

Bu geçen bir yıl içinde neler yaşadınız? En zorlandığınız veya en mutlu olduğunuz anlar nelerdi? İyi ki olmuş dediğiniz neler yaşadınız? Bütün bir yılın envanterini çıkarmak ilk başta sizin için zorlayıcı olabilir, ancak hepsini yazmanıza gerek yok. Sadece unutamadığınız sizin için önemli olan anlardan başlayın. Sizin için zorlayıcı veya çok güzel bir anı kaydetmek, daha sonrasında olanları tekrar hatırlamak ve motivasyon aradığınız bir noktada motivasyonun sizin içinizden geleceğini fark etmek için harika bir yöntem.

3.   Doğru soruları sorun.

Yeni yıl hedeflerini belirlemeden önce bu hedefleri neden seçtiğinize odaklanın. Sizin için anlamlı bir şey mi istiyorsunuz yoksa sadece popüler bir hedef olduğu için mi seçiyorsunuz? Kendimizi tanımak ve hayatta ne istediğimizi bulmak için doğru soruları sormak çok önemli. Daha iyi anlaşılabilmesi için hayatınızı sağlık, iş, finansal durum, ilişkiler ve eğlence gibi kategorilere ayırabilirsiniz. Daha sonra her bir kategoride gerçekte ne istediğinizi bulmak için doğru soruları sormaya başlayın.

İşte işinizi kolaylaştıracak ve hayatınız hakkında sormanız gereken örnek sorular:

  • Bu yıl hayatınızdaki alanlardan hangileri sizin için dolu dolu geçti?
  • Hayatınızda hangi alanlarda başarılı ve tatmin olmuş hissettiniz?
  • Hangi alanlarda başarısız hissettiniz?
  • Bu yıl yapmaktan en çok mutlu olduğunuz şey neydi?
  • Peki yapmaktan en çok mutsuz olduğunuz şey neydi?
  • Bu yıl iyi ki yaptım dediğiniz şey neydi?
  • Bu yıl keşke böyle yapsaydım dediğiniz şey neydi?

Soruları cevaplamayı bitirdiğinizde bir yıl sonraki halinizi hayal edin. Kimlerlesiniz ve ne yapıyorsunuz? Gelecekteki sizi hayal edin ve ona ulaşmak için bugün bir adım attın. Aslında ne istediğinizi bularak o ilk adımı attınız şimdi onu gerçekleştirmek için ikinci adım tamamlayın, harekete geçin. Bir konuda ilerlemek diğer konularda da sizi harekete geçirecektir. Kendiniz olmaktan hiç vazgeçmediğiniz bir yıl dileriz.

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım