Blog

2023’te Hayatınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Siz de her yeni yılda yeni kararlar alan ve daha ocak ayı sonu gelmeden kararlarından vazgeçenlerden misiniz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok insan aynı şeyleri yaşıyor. 

Biz de sizler için oturduk ve araştırdık, 2023 yılında hayatınızı nasıl geliştirebilirsiniz, hangi konulara dikkat etmeniz gerekir ve hangi alışkanlıklar faydalıdır gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalıştık. Bu yazımızda sizlere; hayatınızı iyileştirmek için neler yapabilirsiniz, nasıl plan oluşturmalısınız ve hedeflerinizi nasıl seçmeniz gerektiğini anlatıyoruz. 

Hayatınızı geliştirmek ne demek?

Hayatınızda yolunda gitmeyen şeyler olduğunu, hedeflerinize ulaşamadığınızı veya kötü hislerle sıklıkla karşılaşıyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Hayatınızı geliştirmek derken aslında olumsuz olarak kendi kendine konuşmaya devam etmek yerine bulunduğun yerden yapabildiklerine odaklanmak, daha iyi hissettiğin bir noktaya ilerlemek hayatınızda sizin için önemli olan şeylere vakit ayırabilmek ve hedeflerinize ulaşmak için adımlar atmaktan bahsediyoruz. Mükemmel ve sorunsuz bir hayat, koşuşturma(hustle) kültürünün ortaya çıkardığı büyük bir yalandan ibaret maalesef. Herkesin hayatında sorunlar, telaşlar ve harika olmayan şeyler vardır, bunların içinden iyiye doğru ulaşmaya çabalamak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. 

Daha iyi ve istediğiniz gibi bir hayata sahip olabilmek için günlük alışkanlıklardan ziyade zihin yapınızı değiştirecek 3 alışkanlık seçtik. Hayatta herkesin yapmak istediği şey farklıdır, siz kendi istediğinizi bulma yolunda bu 3 alışkanlığı deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hayatınızı Geliştirecek 3 Alışkanlık 

1. Büyük hedefler yerine akıllı hedefler seçmek

Bir hedefi gerçekleştirmek için onun sizin için anlamlı olmasına ihtiyacınız var. Popüler büyük ve gerçekleştirmesi zor yeni yıl hedefleri yerine bulunduğunuz noktaya uygun hedefler seçmelisiniz. Hayatınızda ulaşmak istediğiniz nokta çok uzakta olabilir, fakat oraya sadece ama sadece minik adımlarla ilerleyebilirsiniz. Kendinize ulaşması zor büyük hedefler belirlediğinizde zihniniz o hedefi gerçekleştirmek için çok zorlanacak ve sizi vazgeçirmeye çalışacaktır. Hayal kırıklığı yaşamamak adına bulunduğunuz noktadan başlayın, hedefinizi gerekirse 10 parçaya bölün ve o şekilde ilerleyin. 

2. Motivasyonunuzu unutmayın, sık sık kendinize hatırlatın.

Yeni bir işe girmekten, sağlıklı beslenmeye, daha çok kitap okumaya kadar birçok hedef hayatınızı iyileştirebilecek aynı zamanda zorlanmanıza neden olacak hedeflerdir. Hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlerken başlangıçta motivasyonunuz yüksek olabilir ancak zaman geçtikçe karşılaştığınız zorluklarla birlikte motivasyonunuz düşebilir. Bu durum son derece normal ve gerçektir. Her insan kendisi için iyi bir şey yapmaya çalıştığında aynı süreçlerden geçiyor. Bu zorlu anlar geldiğinde tekrar başa dönmemeniz için neden bu hedefi seçtiğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Bir hedefi seçerken sizin için önemli olması ve bir nedene sahip olması gerekli. İşte bu nedeninizi ve motivasyonunuzun nereden geldiğini mutlaka not alın ve zorlandığınız zamanlarda sık sık kendinize hatırlatın: neden bu yola çıktınız? 

3. Kendinizi kutlayın. 

Biri size tebrik edip, kutladığında neler hissettiğinizi hatırlayın. Hayatını değiştirmek ve hedeflere sahip olmak her insanın gerçekleştiremeyeceği zorlu alanlardır. Sadece bu çabanız için bile kendinizi kutlamalısınız. Kutlama yapmak doğru yolda ilerlediğinizin bir göstergesidir. Kendinizi kutlama alışkanlığı edinirseniz, yapabileceklerinize ve kendinize olan güveniniz artacak ve motivasyonunuz yükselecektir. Bu da ilerde karşılaşabileceğiniz zorlukların üstesinden daha rahat gelebilmenizi sağlayacaktır.

Kendinize karşı nazik ve hoşgörülü olmayı unutmadığınız, hedefleriniz yolunda ilerlediğiniz harika bir 2023 yılı diliyoruz. Umuyoruz ki bu yolda Peppythings Ailesi olarak birlikte ilerleyeceğiz.

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım