Blog

Adım Adım Kendini Sevmeyi Öğrenmek

Birine “Kendini sev” demek çok kolay ancak bunu nasıl yapacağını anlatmak çok daha zor. Kendinizi her gün daha fazla sevmeye başlamak için bu altı adımı öğrenin ve uygulayın:

Kendini Sevmek İçin Ne Yapmalı?

  1. Adım: Acıyı hissetmeye ve duygularınız için sorumluluk almaya istekli olun. Kendi bedeninizde var olmak ve tüm duygularınızı kucaklamak için dikkatli bir şekilde nefesinize odaklanabilirsiniz. Nefes egzersizleri zihninizden geçen düşüncelere takılı kalmak, kendinizi yargılamak ve bağımlılık gösteren davranışlara sahip olmak yerine güçlü bir benlik inşa etmenize yardımcı olur. Acıdan kaçınma davranışları ve kendini bırakma biçimleri yerine hislerinize doğru hareket etmekle ilgilidir. Tüm duygular bilgi amaçlıdır. Hissetmeye izin verir ve nedenini sorgularsanız size zarar veremezler.
  2. Adım: Öğrenme amacıyla ilerleyin. Duygularınızı, hatta size acı verenleri bile öğrenmeye kararlı olun ki sevgi dolu eylemlere geçebilesiniz.
  3. Adım: Yanlış inançlarınız hakkında bilgi edinin. Bu, derin ve şefkatli bir keşif sürecidir – inançlarınızı, davranışlarınızı ve acı hissine neden olabilecek bir kişi veya durumda neler olduğunu öğrenme sürecidir. Kendinize, içinizdeki çocuğa sorun: “Acı verici kaygı, depresyon, suçluluk, utanç, kıskançlık, öfke, yalnızlık ya da boşluk duygularına neden olan ne düşünüyorum ya da yapıyorum?” Cevabın içinizden, sezgilerinizden ve hislerinizden gelmesine izin verin.

Bu duygulara neden olan şeyi düşündüğünüzü veya yaptığınızı anladıktan sonra, egonuza, kendinize zarar veren düşünce ve eylemlere yol açan korkular ve yanlış inançlar hakkında sorular sorun.

4. Adım: Üst benliğinizle konuşun. Üst benliğinizi bulmak, onunla konuşmak sandığınız kadar zor değildir. Önemli olan kendinizi sevmeye, yolları öğrenmeye ve hata yapmaya açık olun. Kendinize sorular sorun, neyi neden istediğinizi ya da istemediğinizi sorgulayın. Cevaplar hemen gelmeyebilir ancak zamanla siz kendinizi daha yakından tanıyacak ve cevapları bulabileceksiniz.

5. Adım: Sevgiyle hareket edin. Bazen insanlar “kendini sevmeyi” hayal edilmesi gereken bir duygu olarak düşünürler. Kendinizi sevmeyi görmenin en iyi yolu  eylemlerdir: “Kendimi sevmek için ne yapabilirim?” “Kendime nasıl sevgi duyabilirim?” yerine bu noktada neler yaptığınıza bakmalısınız. Acı hislerinizi kabullendiniz, öğrenmeye başladınız, duygularınızı gözlemlediniz ve üst benliğinizden yararlandınız. Sırada sizin için tanımlanan sevgi dolu eylemlerden birini gerçekleştirmeyi içerir. İlk bakışta ne kadar küçük görünseler de, zamanla bu hareketler toplanır ve sizi oluşturur.

6. Kendinize karşı sevgi dolu adımlar atın ve daha sonrasında nasıl hissettiğinize bakın.

Size neşe, enerji, huzur ve derin bir içsel değer getiren aksiyonları bulmaya çalışın. Hareketlerinizden emin değilseniz her zaman yeniden başlayabilir ve yeniden deneyebilirsiniz.

Zamanla, kendinizi sevmenin hayatınızdaki her şeyi -ilişkilerinizi, sağlığınızı ve ruh halinizi, hayallerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi ve öz saygınızı- iyileştirdiğini keşfedeceksiniz. Kendinizi sevmek ve kendinizle bağlantı kurmak, sevebilmenin, başkalarıyla bağlantı ve sevgi dolu ilişkiler kurabilmenin anahtarıdır.

Kaynaklar:

  1. https://www.mindbodygreen.com/0-15295/how-do-you-actually-learn-to-love-yourself.html

 

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım