Değişim Nedir? Kendimizi Nasıl Değiştirebiliriz? Değişimin 5 Yolu

Yaşadığımız modern çağda değişim kelimesini neredeyse her gün duyuyor ve kendini değiştirmek isteyen insanlarla karşılaşıyoruz. Sahip olduğumuz hayatlarda ne eksik ve biz neden kendimizi değiştirmek istiyoruz? Çoğu insan bu soruların cevabını her gün durmaksızın arıyor. Peki siz hayatınızda neyin eksik olduğunu bulabildiniz mi?

Hayatımızı ve kendimizi değiştirmek isterken çoğumuz çözümü dışsal faktörlerde arıyoruz: o eşyaya sahip olursam mutlu olacağım, o işe girersem değerli olacağım gibi. Ancak gerçekten değişmek ve dönüşmek istiyorsak doğru olan içeriden değişmeye başlamaktır. Sahip olduklarımıza, hayatımıza bakış açımızı değiştirerek kendimizi istediğimiz yönde ilerletebiliriz. Uluslararası en çok satanlar listesine giren Dr. Russ Harris Türkçe’ye ‘’Mutluluk Tuzağı’’ olarak çevrilen kitabında şu şekilde bahsediyor: ‘’ Hayatınızdan memnun değilseniz, yapılacak mantıklı şey hayatınızı değiştirmek üzere harekete geçmektir. Bir kabul halinden başlangıç yaparsanız, bu eylem çok daha etkili olacaktır. Duygu ve düşüncelerle kavga etmeye harcanan zaman ve enerji, doğru eylem için kullanıldığında çok daha faydalı olacaktır. Zengin, dolu ve anlamlı bir hayat, duygu ve düşüncelerinizle mücadele etmek yerine bunları kabul etmekle ve sizin için en önemli değerler doğrultusunda harekete geçmekle mümkün olacaktır.’’  

Değişimin gerçek ve kalıcı olmasını istiyorsak eğer konfor alanımızdan çıkıp harekete geçmemiz gerekiyor. İşte kendimizi nasıl değiştireceğimize dair bize yol göstermesi ve daha anlamlı bir hayat için 7 ipucu:

  1. Değişime istekli olmak, değişmeye karar vermek

Hayatımızı değiştirmeyi, ancak onu gerçekten istersek gerçekleştirebiliriz. Bu yola çıkmak kendimize, değişebileceğimize ve hayallerimizin gerçek olabileceğine inanmaktan geçiyor. Kararlı ve istikrarlı olursak daha anlamlı daha gerçek bir hayat inşa etmek elbette mümkün. İsterseniz hayatınızda nasıl değişiklikler istediğinizi yazabilir, çizebilirsiniz. Hayalleri görselleştirmek, değişmiş halinizi zihninizde canlandırmak isteğinizi kuvvetlendirecek ve kendinize olan inancınızı arttıracaktır. Üstelik günlük hayatınızda kaybolmuş hissettiğinizde asıl amacınızı tekrar hatırlayıp yolunuza devam edebilirsiniz. Değişimi başlatacak yalnızca sizsiniz. İlk önce kendimize ve yapabileceklerimize inanmakla başlayalım. 

2. Aksiyona geçmek 

Değişmek isteyen pek çok insan nereden başlayacağını veya ne yapması gerektiği gibi sorularla sıkışmış kalmış durumda. Hayatımızda bir çok şeyin gerçekleşmesi için hayaller kurarız ama bu hayallere gidilen yol için- belki korkularımızdan belki de kaygılarımızdan kaynaklanan sebepler dolayısıyla- çoğu zaman hiçbir şey yapmayız. Bir işe başlamadan önce motivasyona sahip olmak gibi bir inanca sahip olabiliriz ancak işin aslı çoğu zaman bu motivasyon biz başlayana kadar gelmeyecektir. Eğer motivasyona bağlı bir hayat sürersek çoğu isteğimizi, hayallerimizi riske atmış oluruz. Motivasyonunuz ruh halimize göre dalgalı bir şekilde bizimle birlikte olabilir ancak hayallerimiz için düzenli ve sıkı çalışmamız gerekir. Bu yüzden eğer hayallerimizin gerçekleşmesini istiyorsak bu yolda adım atmalı ve aksiyona geçmeliyiz. Büyük adımlar atmak çoğu zaman sürdürebilir olmayacak ve gözümüzü korkutacaktır bunun yerine ne yapabiliyorsak ona odaklanmalı ve küçük adımlar halinde başlamalıyız. 

3. Kim olduğumuzu keşfetmek

Kendimizi bulmak, doğası gereği ben merkezli bir hedef gibi görünebilir, ancak aslında hayatta yaptığımız her şeyin temelinde ve bencil olmayan bir süreçtir. Çevremizdeki dünya için en değerli insan, en iyi eş, ebeveyn vb. olmak için önce kim olduğumuzu, neye değer verdiğimizi ve aslında dünyaya ne sunabileceğimizi bilmeliyiz. 

4. Zor duygularla birlikte yaşamak

Birçoğumuz anlamlı ve her an mutluluk dolu bir hayat yaşamak istesek de, yaşamaya değer bir hayatın gerçeği, hepimizin bir gün acı verici duygular yaşayacağıdır. Kaygı, öfke, üzüntü, kafa karışıklığı, hayal kırıklığı, kıskançlık ve bir dizi hoş olmayan duyguyu yaşamadan gerçek bir hayat yaşamanın hiçbir yolu yoktur. Biz insanız, robot değiliz ve muhtemelen birbirimize takılıp kalırız, ilişkilerimizi kaybederiz ve zaman zaman inciniriz. Üzüntü, öfke ve kaygıdan ders alabilir, yolumuza çıkan tüm zorluk dalgalarına yer açarken daha zengin bir yaşam için kapasitemizi genişletebiliriz. Zor duyguların derinliklerinde kaybolmaktansa, onlarla birlikte yaşayabiliriz.

5. Yeni deneyimlere açık olmak

Yeni deneyimlere açık olmak, yaratıcılık, merak ve bilgi ve öğrenme açlığı ile ilişkilidir. Bu özelliğimizi geliştirmeye kendimizi adarsak aynı zamanda farklı ve soyut düşünebilir, hayatta karşılaştığımız zor sorunlara farklı çözümler bulabilir ve onların üstesinden gelebiliriz. Kendimizi değiştirmek ve dönüştürmek istiyorsak yeni deneyimlere, insanlara ve ilişkilere açık olarak bunu başarabiliriz. Değiştirmek istediğimiz özelliklerimizin yerine neleri koyacağımızı ancak ve ancak keşfederek, yeniden deneyerek bulabiliriz.