Blog

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi nedir?

Zaman yönetimi, bir kişinin çalışmalarının verimliliğini artırmak ve belirli faaliyetler için ayrılan zaman dilimlerini kontrol etmek için yaptığı çalışmalardır. İngilizcede ‘Hustle Culture’ olarak bilinen Koşuşturma Kültüründe zaman yönetimi bir kişinin daha az sürede daha çok iş bitirmesi için yapılıyor ancak biz bugün hayata nasıl daha fazla yer açabiliriz, odaklanma süremizi nasıl artırabiliriz ve yapmamız gereken işleri nasıl artırabiliriz bu yönden inceleyeceğiz.

Zaman Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Bir günde hepimizin 24 saati var ancak bu 24 saati nasıl kullandığımız her birimiz için değişkenlik gösteriyor. Bir güne yapabileceğinizden daha fazla iş sığdırmak yerine, mevcut işlerinizi zamanında tamamlamak ve bunun faydalarını yaşamak mümkün.

Etkili bir zaman yönetiminin faydaları;

      1. Fazla stres yükünden kurtulma

Bir görev programı yapmak ve onu takip etmek, sizi işlerinizin yetişmeyeceği stresinden kurtarır. Gün içinde yapılacaklar listesi ile ilerlemek aynı zamanda motivasyonunuzu artırır ve devam etmenizi sağlar.

       2. Daha fazla zaman kazanma

İyi bir zaman yönetimi, size daha çok zaman kazandırır. Böylece kişisel etkinliklerinize, hobilerinize ve ailenize daha çok zaman ayırabilir ve daha çok keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz.

       3. Daha fazla fırsatı yakalama

Günlük işlerinizi daha fazla odaklanıp daha kısa sürede bitirdiğinizi hayal edin. Belki tamamlamak istediğiniz başka bir eğitim var ve zamanınızın olmadığını düşünüyorsunuz. Zamanı iyi kullanmak size hayatta başka fırsatlarını yakalama fırsatı sunar.

       4. Hedeflerinize ulaşma

Etkili bir zaman yönetimiyle hayatta istedikleriniz için daha çok vakit ayırabilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Zamanınızı neye kullanacağını seçerek hayatınızın neye benzeyeceğini seçiyorsunuz aslında.

Etkili Zaman Yönetimi Yöntemleri

     1. Hedeflerinizi doğru şekilde seçin.

Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirleyin. Örneğin, İngilizcemi geliştireceğim yerine her gün 15 dakika İngilizce çalışacağım gerçekçi ve ölçülebilir bir hedeftir.

      2. Önceliklerinizi belirleyin.

Gün içindeki görevlerinizi önem ve aciliyet sırasına göre düzenleyin. Böylece gerçekten o anda ne yapmanız gerekiyorsa ertelemek yerine ona odaklanırsınız.

      3. Bir görevi tamamlamak için bir süre sınırı koyun.

Görevleri tamamlamak için süre kısıtlamaları belirlemek, daha odaklı ve verimli olmanıza yardımcı olur. Böylece zamanla bir işin sizin ne kadar vaktinizi alacağını öğrenmiş olur ve zamanınızı buna göre planlayabilirsiniz. Kendinize bir görev belirlemek önemli olan ne kadar hızlı gerçekleştirdiğiniz değil, ne kadar kendi gerçeğinizde tamamlayabilidiğinizdir. Lütfen kendinize yapabileceğinizden fazla görevler yüklemeyin.

     4. Mutlaka mola verin.

Bir günde hiç mola vermeden işleri tamamlayabilmek çok zordur ve motivasyonunuz kalmayabilir. Bir sonraki görevinizi daha iyi yapabilmek için dinlenmeye ve kendinizi yenilemeye ihtiyacınız var. Görevleriniz arasında kısa bir yürüyüş yapmak, belki sadece uzanmak size ihtiyacınız olan gücü sağlayacaktır.

     5. Planlama yapın.

Her gün o gün içinde neler yapmanız gerektiğine dair bir fikriniz olsun. Zihniniz yaptığınız her bir iş için bir enerji harcar, bu enerjiyi ne yapacağınızı düşünmek yerine onları gerçekten yapmaya ayırabilirsiniz. Bunun için en pratik yöntemlerden bir tanesi bir iş gününün sonunda bir sonraki gün için planlama yapmaktır böylece ertesi gün uyandığınızda direkt olarak işe başlayabilirsiniz.

Etkili zaman yönetimi hayatınızı kolaylaştıracak uygulamalardan sadece bir tanesi. Zamanınızı iyi yöneterek hayatınızı istediğiniz noktaya getirmek mümkün sadece ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kendinizi daha yakından tanıyarak hayatınızda ne istediğinizi bulmak için Peppythings blog yazımızı okuyabilir ve sizin için hazırladığımız ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım