Haftalık Yemek Hazırlığı (Meal Prep) Nedir?

Yemek hazırlığı (meal prep) tüm öğünlerin önceden düşünülüp hazırlanması konseptidir. Haftalık yemek hazırlığı olarak sıkça karşılaştığımız konseptlerden biridir. 9-5 iş hayatına sahip olan kişiler arasında oldukça popülerdir çünkü yemek hazırlığı yapmak zamandan büyük ölçüde tasarruf ettirebilir. Ayrıca evinizde önceden hazırlanmış yemeklerin olması size porsiyon kontrolünü sağlamanıza yardımcı olabilir ve kilo kaybı gibi hedefleriniz varsa bu hedefler doğrultusunda hareket etmeyi kolaylaştırır. Ve ne yiyeceğinizi önceden seçtiğiniz için daha besleyici gıdalar seçerek daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Bütün bir hafta için yemek hazırlığı yapma düşüncesi başta korkutucu gelebilir ancak öyle değildir. Farklı tarzlarda farklı gıdalar ile öğünlerinizi kombinleyebilir düşündüğünüzden daha az zaman harcayarak haftalık yemek hazırlığınızı yapabilirsiniz. Ayrıca iş çıkışı yorgun bir halde yemek hazırlama sürecinden sizi kurtaracağı için her zaman daha avantajlı olacaktır.

Yemek hazırlığı yapmanın farklı yolları

Bütün bir haftanın yemek hazırlığını yaparken bütün bir hafta sonunu ayırmak gerektiğini düşünebilirsiniz ancak herkese uygun bir yemek hazırlığı yapma yolu vardır. Kendiniz için en uygun yolu seçerek öğünlerinizi planlayabilirsiniz.

 • Önceden pişirilmiş yemekler: Daha önceden pişirdiğiniz ancak buzdolabınızda veya buzluğunuzda porsiyonlayarak muhafaza ettiğiniz yemekler akşam yemeği için harika bir alternatif olabilir.
 • Aynı yemeği büyük porsiyonlar halinde pişirmek: Çok sevdiğiniz bir yemeği hafta içi akşamlarında birden fazla kez yemek istemez misiniz? Hafta sonu yapacağınız hazırlık ile aynı tarifi sizin için birkaç gün idare edecek porsiyonlar halinde hazırlayabilirsiniz.
 • Pişirmeye hazır hale getirilen yemekler: Daha taze tüketmek istediğiniz öğünlerinizi pişirmeye hazır halde buzdolabınızda saklayabilir ve anında pişirebilirsiniz.
 • Kavanoz tariflerinden yararlanmak: Peppythings ekibi sizler için protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar içeren besleyici kavanoz tarifleri hazırlıyor. Öğünlerinizde daha sağlıklı beslenmek, vücudunuz için ihtiyacınız olan besinleri almak isterseniz her bir öğününüz için kavanoz tariflerinden yararlanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bütün bir öğün kavanoz içinde olduğu için ayrı ayrı kaplar satın almak ve saklamak gibi durumlara ihtiyaç duyulmuyor. Kavanoz tariflerine ulaşmak için https://www.instagram.com/p/CTxXRENILRL/

1 haftalık yemek hazırlamanın adımları

1 haftalık yemek hazırlığı göz korkutucu gelebilir ancak zor olmak zorunda değil. Aşağıda, yemek hazırlama sürecinizi kolaylaştırmak için adım adım basit bir kılavuz bulacaksınız.

Yaşam tarzınıza ve beslenme düzeninize göre bir yemek hazırlama yöntemi seçip aşağıdaki adımları takip edin.

 • Yemek planlamanızı yapmak: Bir sonraki hafta için ne pişirmek istediğinize dair bir haftalık yemek listesi yapın. Daha sonra buzdolabınızı kontrol edip nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve gerekli market alışverişinizi yapın. Her hafta sizin için uygun olan bir gün belirleyin ve haftalık yemeklerinizi yapın.
 • Doğru öğün sayısını belirleyin: Gelecek hafta için öğün planınızı oluşturun mesela restorana gitmeniz gereken gün mü var planınızda, bunu haftalık yemek planınıza dahil edin. Hangi günlerde evinizde yemeğe ihtiyacınız var bunu belirleyin.
 • Doğru tarifleri seçmek: Öğünlerinizde çeşitliliğine yer vermek sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Doğru kombinasyonları seçerek besleyici ve sağlıklı öğünler oluşturun.

İşte sizin için birkaç örnek:

 1. Soslu nohut, pirinç pilavı, soslu yeşil salata ve avokado ve yoğurt. Tüm tarif için https://www.instagram.com/p/CTxXRENILRL/
 2. Tavuk, beyaz peynirli salata, makarna ve salata sosu. Tüm tarif için https://www.instagram.com/p/CTfNXBqofCy/
 3. Ikea köftesi, makarna ve yoğurt. Tüm tarif için https://www.instagram.com/p/CUF8ZgKgsY7/
 4. Grissini, havuç ve kereviz, humus. Tüm tarif için https://www.instagram.com/p/CUVX4D_IXx8/
 5. Peppy kıtır ve koko sos. Tüm tarif için https://www.instagram.com/p/CUiRtH9AHIf/
 • Alışveriş için harcadığınız zamanı azaltmak: Markete gittiğinizde karşınıza birçok seçenek çıkacak ve muhtemelen kafanız karışacaktır. Bu durum size zaman ve para kaybına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için haftalık yemek listenizi yaptıktan sonra kendinize bir market listesi yapmanızdır. Böylece neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve satın almak çok daha hızlı olacaktır.

Haftalık yemek hazırlığı daha organize ve sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlayabilir. Öğünlerinizi planlarsanız dışarıda yediğiniz gün sayısını azaltabilir, yemeğinizi yanınızda bile taşıyabilirsiniz. Yiyeceklerinizi yanınızda taşımak artık çok daha kolay. Günlük hayatı kolaylaştırmak için tasarlanan Peppythings termal çantalarına ısı yalıtımı ile dizayn edilmiş 7 farklı renkte ulaşabilirsiniz. Termal çantalara göz atmak için https://www.peppythings.com/termal-canta linkine tıklayın.

Deniz Erkan

Kaynaklar:

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım