Blog

Hygge Nedir?

Açıklaması zor telaffuzu daha da zor olan Dancaya ait ‘’hygge’’ (“hoo-gah” olarak telaffuz edilir) kelimesi son zamanlarda dünyada çapında popülerlik kazandı. Kısaca rahatlık ve neşeli ruh hallerini yansıtan bir kelime diyebiliriz. Ancak dünyanın en mutlu insanları yaşamlarını hygge felsefesinden yola çıkarak tasarladıklarına göre bundan çok daha fazlası demek oluyor. Peki gerçekte ‘’hygge’’ nedir? Öğrenmek için okumaya devam et!

Hygge’in Anlamı Nedir?

Hygge Danimarka dili Dancadan geliyor ve dünyanın en mutlu insanları Danimarkalıların ruhunu anlatmak için kullanılıyor. Özünde hygge, bulunduğunuz ortamda sıcak bir atmosfer yaratmak, sevdiğiniz iyi insanlarla güzel vakit geçirmek ve hayatın tadını çıkarmak olarak aktarılabilir. Örnek vermek gerekirse evinizde sıcacık battaniyenizin altında mum ışığında oturmak hygge’dir. Sevdiğiniz biriyle hoşunuza giden bir film izlemek hygge’dir. Arkadaşlarınız ve ailenizle oturup vakit geçirmek, hayattaki küçük ve büyük şeylerden bahsetmek de hygge’dir. Danimarkalı insanların neden dünyanın en mutlu insanları olduğunuz şimdi daha iyi anlıyorsunuz değil mi?

Hygge Nereden Geliyor?

Hygge’nin kökenleri aslında Danimarka dilinden gelmiyor, ‘’esenlik- rahat olmak hali’’ gibi bir anlam ifade ettiği için eski Norveççeden geldiği biliniyor. Danimarkalı yazarlar tarafından ilk olarak 18.yy’dan sonra kullanılmaya başlanıyor. Hygge Danimarkalılar tarafından oldukça benimsenmiş, hayatlarının her alanına etki etmiş ve onları dünyanın en mutlu insanları yapmıştır. Hygge iyi yanlarından bir tanesi de onu istediğiniz her mevsime ve mekana göre uyarlayabilmenizdir. Kendi hayatınıza hygge’yi nasıl uyarlayabilirsiniz şimdi ona bakalım!

Hygge Nasıl Yapılır?

Hygge, hayattaki basit şeylerle rahatlık hissini temsil eder. Ruhun rahatlığını yansıtır. Aynı zamanda hygge, zihninizi özgür bırakmanın ve küçük şeylerle mutlu olmanın kolay ve ücretsiz bir yoludur. Rahat bir yaşam alanı tasarlayarak, zihninize ve bedeninize önem göstererek kendi hygge yaşam tarzınızı oluşturabilirsiniz.

  1. Yaşadığın alanı güzelleştir.

Daha temiz ve güzel bir alana sahip olmak aynı zamanda gün içinde zihninizi de temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Evinizde, iş yerinizde gerçekten ihtiyacınız olan eşyalarınızı tutun. Yaşadığınız alanı gözünüze hitap edecek ve hoşunuza gidecek şekilde organize edebilirsiniz. Her sabah yatağınızı toplamak, haftada en az bir kez evinizi temizlemek ve düzenlemek dağınıklığın önüne geçmek için harika bir yoldur. Kendinizi bunaltmamak için ev içinde ki görevlerinizi haftanın her gününe dağıtabilir ve farklı günlerde farklı alanlara yoğunlaşabilirsiniz.

Evinizde dağınıklığın önüne geçmenin bir adımı da yeni bir şey satın almadan önce mutlaka kendinize buna ihtiyacım var mı diye sormaktır. İhtiyacınız olmayan eşyalar evinizde birikir ve dağınıklık oluşturur, ayrıca tasarruf yapmanızın önünde de bir engel olur.

Yaşadığınız alanı güzelleştirmek sandığınızdan çok daha kolay aslında, rahat ve sıcak bir yuva için bazen gerekenler renkli bitkiler, yumuşacık battaniyeler ve sevdiğiniz bir kupada içilen kahvedir.

2. Kendine zaman ayır.

Gün içinde işler arasında koşturmaktan insan bazen nefes almayı bile unutabiliyor. Kendine zaman ayırmak zihni rahatlatmanın en iyi yollarından biridir. Zaman akıp giderken ve zihniniz sürekli düşüncelerle kaplıyken bazen durmak gerekir.

Gününe başlamadan önce telefonu bırakmak, kitap okumak, gerçekten sevdiğin bir müziği dinlemek, sadece o ana odaklanmak günün geri kalanı için gereken enerjiyi depolamanızı sağlayacak.

Vakit konusunda sıkıntı yaşayanlar için ise bu zamanları uzun tutmanıza gerek  yok günde beş dakika ile denemeye başlayın.

3. Doğada zaman geçir.

Hygge’ın çoğu zaman, evlerde sıcak ve rahat bir alan yaratmakla ilgili olsa da, Danimarkalılar her mevsimi kucaklar ve dışarıda vakit geçirirler. Hygge denge ve sağlıklı yaşam yaratmakla ilgilidir. Sağlıklı yaşamın anahtarlarından biri açık havada vakit geçirmek, temiz hava almaktır. Doğada vakit geçirmek canlandırıcı bir enerji vermekle kalmaz aynı zamanda insanın biyolojik yapısı gereği doğada olunca rahatlama eğilimi göstermektedir.

Baharın geldiği bu günlerde dışarıda vakit geçirmenin tam sırası. Sağlıklı atıştırmalıklarınızı ve kahvenizi alıp sevdikleriniz ile piknik yapabilir ve hygge yaşam tarzını kendi hayatınıza uyarlayabilirsiniz. Peppythings yemek ve piknik çantalarına hemen ulaşın.

4. Sevdiklerinle bol bol vakit geçir.

Hygge, sevdiğiniz insanlarla paylaşıldığında en iyi hali ortaya çıkar. Araştırmalar, sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmenin bizi çok mutlu ettiğini gösteriyor. Arkadaşlarınızla ve ailenizle sıcak bir fincan kahve için bir araya gelin, masanın etrafında sıcak bir yemek servis edin, masa oyunlarını ortaya çıkarın ya da saatlerce gülün. Kahkaha, sohbet ve arkadaşlığın sıcaklığı, hepsi hygge’nin bir parçasıdır.

5. Sağlıklı beslen.

Hygge, hayatta ki iyi şeylerden beslenmek ve faydalanmak üzerine kuruludur. Sağlıklı ve mutlu bir ruh ancak sağlıklı bir bedenden çıkar. Bedenini iyi hale getirebilmek için sağlıklı ve besleyici yiyecekleri yemeli ve kendinize iyi bakmalısınız. İçeriği temiz gıdaları tercih etmeli, lokal pazarlardan alışveriş yapmalısınız. Peppythings’in Peppycooky tarifi ile yeni çıkan sağlıklı ve besleyici atıştırmalıklarına hemen buradan ulaşın.

 

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım