Blog

Küçük İşletmeleri Neden Desteklemeliyiz?

Teknolojinin ilerleyişi ve pandeminin etkisi ile hayatımızda birçok şeye bakış açımız değişti: Bazı durumlarda normale dönerken kesin olarak değişen tek bir şey var ki: online alışveriş. Büyük işletmeler yeni dünyaya hızla adapte olurken küçük işletmeler ayakta kalabilmek için çok çabalamak zorunda kalıyor. Sürdürülebilirliğin temel bir ihtiyaç haline geldiği şu zamanlarda küçük ve lokal işletmeleri desteklemek sürdürülebilir bir dünya yaratmak için çok önemli.

Shopify araştırmasına göre pandeminin etkileri kendini göstermeye başladıkça insanlar harekete geçti ve küçük işletmelere verilen destek arttı. Araştırmada ankete katılanların arasında lokal işletmelerden alışveriş yaptığını bildirenlerin %79’u bunu topluluklarını korumak için yaptıklarını söyledi. Shopify Ürün Başkan Yardımcısı Satish Kanwar, “İnsanlar, ‘Bağımsız işletmeler aramazsam, ayakta kalamayacaklarını’ fark ediyor” diyor.

Ekonomik olarak belirsizliğin devam ettiği, hatta endişelerimizin günden güne arttığı bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemde küçük ve lokal işletmeleri destekleme ihtiyacı apaçık ortada olsa da ‘’Neden küçük işletmeleri desteklemeliyiz?’’ ve ‘’Küçük işletmelerden alışveriş yapmanın avantajları nelerdir?’’ biraz bundan bahsedelim:

Lokal İşletmeleri Desteklemek İçin 5 Önemli Neden

Ekonomide Pozitif Etki

Bazıları evin bir odasında bazıları bir kahve dükkanında başlayıp ilerleyen lokal markalar, kendilerinden sonra ortaya çıkacak bir ekosistemi besler. Girişimcilik, daha fazla girişimciliğe ilham verir ve yeni iş kuracak her bir girişimci için bir sonraki adımı kolaylaştırır. Peppythings hikayesini düşünün, Instagram üzerinden sağlıklı yaşam önerileri ile başlayan hikayemiz, şu an internet sitemiz üzerinden birçok kadın girişimcinin hayallerini gerçekleştirmesini sağlıyor.

Küçük işletmelerden bir ürün satın aldığınızda paranız yerel pazarda kalır ve kalkınmaya ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunur. Örneğin, yerel üreticilerden malzeme satın alan, yerel bir sigortacı kullanan ve yerel bir tasarım firmasını işe alan bir restoran, tüm iş dünyasının gelişmesine yardımcı olan ilişkiler kuruyor.

İş Gücüne ve Topluluğa Destek

Küçük işletmeler faaliyetlerini yürüttükleri bölgedeki topluluğa destek olurlar. Mahallenizde yerel bir üretici olması diğer üretici ve tüketicilerinde o bölgeye gelmesine, pazar alanının büyümesine destek olur. Birbirlerinden destek alır ve birlikte büyürler.

Küçük işletmeler ayrıca yeni iş kolları yaratarak bölgedeki halkın ekonomik seviyelerine katkıda bulunur. Farklı iş kollarına ve bilgi birikimine ihtiyaç o bölgedeki insanların kendini geliştirmelerine böylece yeni işletmeler kurulmasına olanak sağlar.

Sürdürülebilir Alışveriş Deneyimi

Butik ve yerel işletmeler genellikle bulundukları bölgede üretim ve satış ağına sahip oldukları için daha global markalar göre daha az karbon ayak izine sahiptirler. Bu durum bir butik işletmeleri doğa dostu yaparken bir yandan da size satın aldığınız ürünün içerik, malzeme ve kaynak tedariğinde daha şeffaf davranır. Küçük işletmeler genellikle yerel olarak mal üreten üreticiler olduğu gibi diğer küçük işletmelerin ürünlerini satan işletmeler olarak da faaliyet gösterirler. Daha etik, adil ve yerel üretim süreçlerine sahiptirler. Zincir mağazalardaki benzer ürünlere kıyasla bu ürünler için daha fazla ödeme yapabilirsiniz, ancak etik üretimin getirdiği gönül rahatlığı için ödeme yaparsınız aslında.

Küçük ve lokal işletmeler çoğunlukla birbirlerinden benzersiz bir hikâye ile yola çıkarlar. Günümüz tüketim dünyasında, küçük işletmeleri desteklemek size sağlıklı ve anlamlı bir üretici-tüketici ilişkisi sağlar. Sadece tüketmek yerine küçük ve lokal işletmeleri destekleyerek bu Dünya için daha iyi, sürdürülebilir ve eşit şartlarda bir gelecek yaratabilirsiniz.

‘’Güçlü Kadın Güçlü Yarın’’  projesi ile birbirinden farklı ve üstün kalite ürün üretecek lokal kadın girişimcilere ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kaynak: ​​  https://www.shopify.com/blog/why-support-small-businesses

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım