Blog

Nasıl Öğrenileceğini Öğrenmek – Etkili Öğrenme Yolları

Hayatımızın yıllarını okula gitmek için harcıyoruz, ancak genel müfredatta eksik olan birçok yaşam becerisi var. Eleştirel düşünme, yapıcı konuşmalar, parayı idare etme, iş geliştirme, zaman yönetimi ve kişisel bakım bunlardan sadece birkaçıdır. Yeterince zaman harcamadığımız bir diğer beceri de öğrenmeyi öğrenmektir.

Üzülmeye gerek yok çünkü elimizde bilim destekli birçok zihinsel araç var. Nasıl hızlı, daha iyi öğrenebilir ve nihayetinde bir yapıcı lider olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

1.   Beyninizin nasıl çalıştığını anlayın.

Coursera’da, Dr. Barbara Oakley ve Dr. Terrence Sejnowski tarafından verilen ‘’Learning How to Learn’’ adlı harika bir kurs var. Öğrenme bilimini kapsıyor, göz atabilir böylece çalışma, anlama ve yeni materyal kullanma konusunda izleyeceğiniz yolu optimize edebilirsiniz.

Örneğin, beyninizin iki modu vardır: “odaklanmış” ve “dağınık” mod. Odaklanma modu, dikkatinizi bu blog yazısını okumak veya bir kodlama sorununu çözmek gibi belirli bir görev üzerinde dikkati sürdürmekten oluşur. Dağınık mod, zihninizin dolaşmasına izin vererek, beyninizi kendi başına yeni bağlantılar kurmaya bırakmaktan ibarettir.

Bu nedenle sık sık “duş düşüncelerimiz (shower thoughts)” olur – bir konuyu dikkatle inceledikten sonra, duş genellikle rahatladığımız bir yerdir ve aklımıza yeni düşünceler gelir.

Yeni bir konuya hakim olmaya çalışırken uykunun bu kadar önemli olmasının nedeni de budur. Uyku, beynimizin yeni bağlantıları sağlamlaştırmasını, gün içinde biriken toksinlerden kurtulmasını ve bir sonraki çalışma seansına hazır olmasını sağlar.

2. Öğrenme stilinizi unutun ve yeniden keşfedin.

Günümüzde bir konuyu incelemenin pek çok yolu var: kitaplar, çevrimiçi kurslar, podcast’ler, yüz yüze eğitim kampları, bloglar, konferanslar, mobil uygulamalar, çalışma grupları, mentorluk. Birçok öğretmene göre öğrenme stiliniz görsel, işitsel, sözlü, fiziksel vb. olabilir.

Bir öğrenme stili, “öğrencilerin öğrenmeye çalıştıklarını en verimli ve en etkili şekilde algıladıkları, işledikleri, depoladıkları ve hatırladıkları karmaşık yol ve koşullar” veya alternatif olarak “öğrenmeye tercih veya yatkınlık” olarak tanımlanabilir. Bir bireyin bilgiyi belirli bir şekilde veya yolların birleşimiyle algılaması ve işlemesi için en etkili yol olarak da anlatılabilir.

Tarihsel olarak birinin öğrenme stilini anlamak için kullanılan bir çerçeveye İngilizce Visual/Auditory/Reading/Writing/Kinesthetic kelimelerinden çevirilerek ulaşılan Görsel, İşitsel, Okuma/Yazma veya Kinestetik öğrenme anlamına gelen VARK adı verilir. Merak ediyorsanız ücretsiz olarak teste katılabilirsiniz.

Ancak öğrenme stilleri fikri, sizi sabit bir zihniyete sokarak, herkeste geliştirilebilecek temel öğrenme becerilerini geliştirmenizi engelleyerek sizin için dezavantajlı olabilir.

Sonuç olarak, en önemli şey, hatırlamanızı en üst düzeye çıkaran öğrenme stratejilerini kullanmaktır. Bu tür bilim destekli teknikler, çalışma dilimlerinizi zaman içinde ayırmayı, materyaller üzerinde kendinizi test etmeyi ve anlamlı bağlantılar kurabilmeniz için çalışma içeriğinizi çeşitli şekillerde deneyimlemeyi kapsar.

3. Sadece yap

Erteleme genellikle ilerlemenin önüne geçer. Ama başlamak başarmanın yarısıdır. İşte tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç teknik.

  • Pomodoro Tekniği: Muhtemelen bunu zaten duymuşsunuzdur, ancak bu kadar popüler olmasının nedeni gerçekten işe yaramasıdır. Bir zamanlayıcı kuruyorsunuz ve elinizdeki konuyu çalışmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz ve zaman bitene kadar odaklanmaya devam ediyorsunuz. Tipik bir Pomodoro zamanlayıcısı 25 dakikalık çalışma zaman dilimleri ve 5 dakikalık molaları kapsar.
  • Ayırma: Bu, öğrenmek istediklerinizi yönetilebilir parçalara bölmekten ve zihninizde daha büyük bir resim oluşturana kadar her bölümde ustalaşmaktan ibarettir. İlk olarak, örneğin bir dersin içindekiler tablosunu tarayarak, içeriği inceleyerek zihninizi hazırlayın. Ardından, bir dersin eğitmeninin videosunu izlemek gibi bir örneği inceleyin. Son adım olarak öğrendiklerinizi pratik edin. Bu, bilginizi pekiştirmek için çok önemli bir adımdır.
  • Sonuca karşı süreç: öğrenme, başı, ortası ve sonu olan bir proje değildir. Sürece aşık olmanız gerekir. Daha iyi bir yazar olmak ister misiniz? Her gün yaz. Daha iyi bir kodlayıcı mı? Her gün kodlama yapın. Öğrenmek istediğiniz konuda iyi olmanın tek yolu pratik yapmaktır.

Bir konu hakkında her şeyi bilmek imkansızdır, ancak bu imkansızlığı kabul etmelisiniz. Sadece elinizden geleni yapmaya odaklanın ve sürece güvenin ve iyiden harikaya gideceksiniz.

Kaynak:

  1. https://www.coursera.org/learn/learning-how-to-learn
  2. https://medium.com/learn-love-code/learnings-from-learning-how-to-learn-19d149920dc4
  1. https://nesslabs.com/learning-how-to-learn

[/col] [/row]

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım