Blog

Nasıl Özgüvenli Olunur? Özgüven Kazanmanın 5 Adımı

Etkili ve başarılı insanlara baktığımızda, onlar hakkında fark ettiğimiz ilk şey hayata karşı güçlü bir özgüven duygusuna sahip olmalarıdır. Özgüvenden bahsederken agresif veya narsistik davranışlardan bahsetmiyoruz. Bunun yerine, hayatta neler yapabileceğini bilen, keyif aldığı veya almadığı şeyleri anlayabilen, azim ve sabırla hareket edebilen insanlardan bahsediyoruz. Özgüven sahibi insanlar hayatlarında mutlu oldukları yolları inşa edebilen ve kim oldukları konusunda bir görüş sahibi olan insanlardır.

Güzel haber özgüven doğuştan kazandığımız bir yetenek değildir, yetişkinlikle beraber içeriden geliştirebilen bir yetenektir. Bulunduğumuz ortamdan bağımsız olarak kendi iç benliğimizde özgüveni geliştirebiliriz. Ancak özellikle özgüvenimizi kaybettiğimizi düşündüğümüz anlarda ne yapmalıyız? Özgüvenimizi geri nasıl kazanırız? Bu durumu anlamak için özgüven sahibi başarılı ve mutlu insanların ortak özelliklerine bir göz atalım:

  1. Kendinize inanın

Kendine güvenen bir kişiyi gördüğünüzde veya duyduğunuzda bariz olan bir şey, neler yapabileceklerine dair net bir farkındalığa sahip olmalarıdır. Yeni bir işe başlarken, yeni bir hayata adım atarken veya daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir durumla karşı karşıyayken özgüven bize neyi yapabileceğimize dair bir anlayış getirir. Özgüvenli insanlar kararlılık ve yeterli çalışmayla neleri başarabileceğinin farkındadır. Özgüvenli olmak dünyada her şeyi başarmak ve kazanmak demek değildir, kendi durumunuzun farkında olmak, kendinize inanmak neleri başarabileceğinize inanmaktır.

2. Sınırlarınızı bilin ve takdir edin

Bu, muhtemelen daha özgüvenli olma konusunda çoğu insanın gözden kaçırdığı kısmıdır, sınırlamalarınızı kabul etmektir. Çoğu zaman, iyi yapamadığımız şeyleri saplantı haline getirme eğilimindeyiz. Ancak kendine güvenen biri olduğunu düşündüğümüz birine bakarsak, kişisel sınırlamalarının bir sonucu olarak başaramadıkları durumlar konusunda herhangi bir yetersizlik duygusuna kapılmadıkları açıktır.

Aslında, sınırlarının farkında olmak, kendine güvenen insanların bu görevlerde başarılı olamama konusunda kendilerini biraz rahat bırakmalarına ve başkalarından yardım istemekle ilgili herhangi bir sorun yaşamamalarına izin verir. Başarılar veya başarısızlıklar bizim öz değerimizi ve özgüvenimizi oluşturmaz. Hayatımızda olan biten çoğu şey geçicidir, durumlara veya kişilere saplantı halinde olmak bize fayda sağlamayacaktır. Sınırlarımızı bilmek, kendimizi anlamamıza ve tanımamıza yardımcı olacaktır.

3. Sınırlarınızı zorlayın

Bir önceki maddede bahsettiğimiz sınırları bilmek ve tanımak iki farklı duruma ayrılıyor. Zorlandığımız anlarda bulunduğumuz durumları incelemeliyiz, konfor alanımızdan çıktığımız için mi zorlanıyoruz, yoksa gerçekten yapamadığımız bir durumla mı karşı karşıya kaldık? Sınırları zorlamak, konfor alanını genişletmekle ilgilidir. Kendimize meydan okuyarak gerçek sınırlarımızı keşfedebilir, konfor alanımızı büyütebiliriz. Böylece hayatta daha geniş bir hareket alanına sahip olabiliriz.

4. Başarılarınızın farkına varın

Çoğu insan hatalarının ve başarısızlıklarının farkına varma ve onları hatırlamada çok iyi olduğu halde şu ana kadar neleri başardığını ve nelere göğüs gerdiğini çok kolay unutabiliyor. Özgüvenimizi kaybetmemizde en önemli sebeplerden bir tanesi de başarılarımızı küçümsememizdir. Çoğu insan zaman içinde pek çok şey başarmış ve zorluklardan geçmiştir. Geleceğe umutla bakabilmek ve özgüvenli olabilmek için geçmiş zamandaki başarılarımızı fark etmek ve kendimizi takdir etmeliyiz.

5. Gelecekteki özgüvenli halinizi hayal edin

Kendimize güvenen, özgüvenli biri olmayı istediğimizde çoğunlukla başkalarını idealleştirir ve örnek almaya çalışırız. Ancak gerçek bir özgüvene sahip biri olmak istiyorsak, özgüvenli biri olduğumuzda neleri yapabiliriz, nerelerde durabiliriz bunları düşünmek gerekiyor. Örneğin özgüvenli olduğunuzda beden diliniz nasıl olurdu? Ne işler yapardınız? Kimlerle arkadaş olmak isterdiniz? Seviyorsanız gidip konuşur muydunuz mesela 🙂 ?

Kendi özgüvenli halinizi hayal ederek bu yolda neler yapılabileceğiniz daha kolay bulabilirsiniz. Özgüven duygusunu içselleştirip hayatınıza dahil edebilirsiniz böylelikle.

Özgüven dışarıdan veya başkalarından bize aktarılabilen bir duygu değildir. Ayrıca başarısızlıklarımız ve yeteneklerimizle de ilgili değildir. Kim olduğumuzu tanımamız ve farkına varmamızla ilgilidir.  Neleri yapabiliriz, yaptıklarımız çevremize nasıl bir etki sağlar, bu soruların cevaplarını arayıp bulmakla özgüven kazanabiliriz.

 

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım