Blog

Okula Dönüş 2022: Öğrenciler İçin İpuçları

Yeni yıldan sonra yeni bir başlangıç yapmak için en uygun zaman – okula geri dönüş zamanı geldi. Yeni hazırlıklar, kıyafetler ve kitaplar okula iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir ancak yeni bir bakış açısı düşündüğünüzden daha çok fayda sağlayabilir. Bu nedenle Peppythings ekibi, bu yılı sizin yılınız haline getirmenize yardımcı olacak okula dönüş ipuçlarını sizler için hazırladı.

Eylül, öğrencilerin bir önceki yıldaki performanslarını değerlendirmeleri, zorlukların üstesinden gelmenin yeni yollarını keşfetmeleri ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir plan geliştirmeleri için harika bir zamandır.

Ortaokul, lise veya üniversite öğrencisi olmanın kolay olmadığını biliyoruz. Çok fazla sorumluluk var ve birçok öğrenci, eğitim, derslere katılım veya üniversiteye kabul için hazırlanma açısından kendileri için en iyi olanı gerçekten bilmek için gerekli yaşam tecrübesine sahip olmayabilir. Okul yılına iyi bir şekilde nasıl başlayacağınıza dair tavsiyelerimiz için okumaya devam edin.

2022-2023 Eğitim Yılı İçin Okula Dönüş İpuçları

1.   Derslere iyi bir başlangıç yapın.

Eğitim yılınıza nasıl başlarsanız bunun tüm yıl boyunca derslerinizdeki performansınızı etkileyebileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Derslere odaklanmak ilk başta zor gelebilir ancak sınıfınızdan daha önde başlarsanız sınav zamanı geldiğinde birçok avantajınız olacaktır. İlk birkaç hafta geriden takip etmek yerine baştan elinizden geleni yapmak sizi rahatlatacaktır.

2.   Günlük rutin oluşturun ve bu rutine sadık kalın.

Derslerden 15 dakika önce uyanmak size o güne hazırlanmak, kahvaltı yapmak veya derslerden önce kendinize zaman ayırmak için gerekli zamanı vermeyecektir. Bunun yerine ders takviminize göre bir uyanma saati belirlemek, günün başlangıcında kendinize zaman ayırmak tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirleyecektir. Bazen alarmınız çalışmadığında, geç kaldığınızda veya teslim etmeniz gereken ödevinizi unuttuğunuzda yaşadığınız stresi hatırlıyor musunuz? Uyandığınız ilk anda bu seviyede bir strese sahip olmak gününüzü kötü yönde etkileyebilir ve veriminizi düşürebilir.

Günlük bir rutin geliştirmek, gün boyunca ders yükünün üstesinden gelirken enerjinizin yenilenmiş ve odaklanmış hissetmenizi sağlayacaktır. Günlük rutininiz, sınıf seviyenize, okulunuza, ders dışı derslerinize ve gün boyunca sahip olduğunuz diğer sorumluluklara (yarı zamanlı bir iş gibi) bağlı olarak değişecektir.

Günlük bir rutin oluşturmak için birkaç ipucu:

  • Uyanmak, okul için hazırlanmak ve kahvaltı yapmak için bir zaman dilimi belirleyin.
  • Sağlıklı bir zihin ancak sağlıklı bir bedende var olabilir bu nedenle bedeninize iyi bakın. Gün içinde kendinize açık havada vakit geçirmek ve spor yapmak için zaman yaratın. Sağlıklı beslenmeye çalışın, okulunuzun çevresinde sağlıklı yiyecekler bulamıyorsanız eğer yemeklerinizi evden yanınızda getirebilirsiniz bu hem bütçeniz için hem de sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Yemeğini evde yapmak ve okula yanına götürmek isteyen öğrencilere Peppythings’in harika bir haberi var! Okula geri dönüş kampanyası ile termal çantalara indirimli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Farklı renk seçenekleri için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Derslerinizi bir takvim veya ajanda aracılığıyla düzenli olarak takip edin ve devamlılık sağlayın. Bu size geride kalmış hissini yenmenize yardım edecektir.
  • Sınırlarınızın farkına varın ve ancak bir günde bedeninizin ve zihninizin kaldırabileceği kadar sorumluluk almaya çalışın, unutmayın dinlenmek de en az çalışmak kadar önemlidir.
  • Ödev, projeler, sınava hazırlık veya üniversite uygulamaları üzerinde çalışmak için ders sonrası zaman planlayın.
  • Her gece yeterince uyumanızı sağlamak için sabit bir uyku saati belirleyin. Her gece aynı saatte ve yeterli uyku uyumak hem bedeninizi dinlendirir hem de sabahları daha kolay uyanmanızı sağlar.

Bunlar çok genel geçer ipuçları olabilir ancak uygulandığında ne kadar işe yaradığını görünce şaşıracaksınız. Başlarda her şeyi aynı anda yapamayabilirsiniz ancak kendinize zaman tanıyın ve minik adımlarla başlayın. Günlük rutin oluşturmak ciddi bir iştir ve hayatınızı tamamen değiştirebilir.

3.   Yapılacaklar listesi yapın.

Her gün, ay ve yıl için bir hedef listesi belirlemenizi öneririz. Bu yapılacaklar listesi, ev ödevlerinizi, günlük işlerinizi, sağlıklı alışkanlıklarınızı, sınav hazırlığınızı, hobilerinizi, veya belirli bir zaman diliminde gerçekleştirmeyi planladığınız diğer sorumluklarınızı içerebilir.

Araştırmalar, hedeflerinizi yazdığınızda, onları gerçekleştirme ihtimalinizin yüzde 42 daha fazla olduğunu gösteriyor. Her gün için planlarınızı yazarak küçük adımlarla başlayın ve üretkenliğinizi artırmaya yardımcı olup olmadığına bakın.

Bazı öğrenciler, okul planlamalarını geliştirmek için Bullet Journal yöntemini öneriyorlar. Bullet Journal, aktif kalmanıza ve günlük başarılarınızı daha iyi ölçmenize yardımcı olmak için tasarlanmış yaratıcı bir defter organizasyon sistemidir.

Aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirebileceğiniz için çok eğlenceli!

Okula dönüş ipuçları, yola devam etmek için harika bir başlangıç noktasıdır, kendinize yeniden okul hayatına adapte etmek ve sorumluluklarınızı yerine getirmekten bir adım uzaktasınız. Herkese heyecan dolu, eğitici, harika bir eğitim yılı dileriz!

Kaynak:

  1. https://www.princetonreview.com/college-advice/back-to-school-study-tips
  2. https://kdcollegeprep.com/back-to-school-student-tips/

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım