Verimli Alışkanlıklar Nasıl Oluşturulur?

Verimlilik, istekleriniz ve hayalleriniz doğrultusunda harekete geçmeyi gerektirir. Hayallerinizde ilerleme kaydetmenin en iyi yolu, onlara odaklanmanın bir yolunu bulmaktır. Verimli alışkanlıklar- hayallerinize ve istekleriniz doğrultusunda yaptığınız hareketler – bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. 

Hepimiz sürekli olarak daha üretken olmak için çabalıyoruz. Ne yaptığımız veya nerede çalıştığımız önemli değil – herkes işte veya gün içinde daha üretken olmanın yollarını arıyor. Bu dijital çağda, bir işe odaklanmak ve dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak her zamankinden daha zor. Sürekli kahve içmek- aşırı miktarda kafein- en yüksek üretkenlik seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olmayacaktır muhtemelen. 

Üretkenlik seviyeleri yüksek insanların alışkanlıklarına sahip olmak, verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve hayatta hayallerinize doğru ilerlemenize yardımcı olabilir.

Ancak bu tür bir ilerleme kaydetmek bir gecede olmaz. Karakterinizin ve rutininizin bir parçası haline gelen verimli alışkanlıkları geliştirmeniz gerekiyor. Yılın hangi zamanı olursa olsun yeni yılı beklemeden, verimlik alışkanlıkları oluşturmak ve hem kısa hem de uzun vadede size fayda sağlayacak olanları seçmek için çalışmanız gerekiyor.

Verimli bugün oluşturmaya başlamaya hazır mısınız? İşte kalıcı verimlilik sağlayan alışkanlıkları oluşturmak için 3 adım:

 1. Mümkün olduğunca basitleştirin

Kalıcı olarak verimli alışkanlıkları oluşturmak istediğinizde, bunları mümkün olduğunca basit hale getirmeniz gerekir. Bu, günler ve haftalar geçtikçe küçük adımlarla rutinler oluşturmak için alışkanlıkları sıraya koyarak geliştirmenize yardımcı olur. Bu, zihninizin rutinin dışında kalan şeylerle çok daha etkili bir şekilde başa çıkmasına izin verebilmeniz için bir “otomatik pilot” biçimine girmenizi sağlar. Her zaman basitleştirmenin – bir şeyi en basit biçimine almanın – yolları vardır, böylece onu yeniden tasarlayabilir, istediğiniz şekilde yeniden inşa edebilir ve zamanınızı, odağınızı ve enerjinizi geri kazanabilirsiniz.

Fizik tarihinde devrim yaratan çekim kuvvetinin (kütleçekimi) matematiksel formülünü icat eden İngiliz matematikçi ve fizikçi Isaac Newton’un en ünlü sözlerinden biri de şu şekildedir:

’’ Hakikat karışıklıkta ya da çoklukta değil daima basitlikte, sadelikte bulunur.’’

 1. Başladığınız işi tamamlayın

Yeni bir alışkanlık geliştirirken, ilk gün mükemmel yapmak ertesi gün veya hafta yapmamak bize yardımcı olmayacaktır muhtemelen. Örneğin koşmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız ilk hafta her gün koşup ertesi hafta yorgunluk ve bıkkınlıkla bırakmak mantıklı olmayacaktır, bunun yerine haftada bir ve iki gün ile koşmaya başlayıp bunu her hafta tamamlamak bu verimli alışkanlığı daha kolay edinmenizi sağlayacaktır. Başladığınız işi yarım bıraktığınızda eni alışkanlıklar geliştirme konusunda kaydettiğiniz ilerleme hızla kaybolacaktır. Aynı şekilde başladığınız bir işi tamamlamayı öğrenmek de sizin için verimli bir alışkanlık olabilir, bu durumunda da üretkenlik kaslarınızı düzenli olarak çalıştırırsanız ancak o zaman ilerleme sağlayabilirsiniz. Günden güne geliştiğinizi ve bir sonraki zor adım için hazır olduğunuzu anlayacaksınız.

 1. Yapılacaklar listesi oluşturun.

Güne mümkün olduğunca verimli başlamak için nereden başlayacağınıza dair kafa karışıklığı oluşturmamak adına yapmanız gerekenlerden bir liste oluşturun. Bu liste şeklini ister yazarak ister bir mobil uygulamada kayıt altına alarak oluşturun. Mutlaka size önden rehberlik edecek yapacağınız işe odaklanmanızı sağlayacak ve size zaman kazandıracak bir yöntem bulun ve yapılacaklar listenizi oluşturun. Mümkün olduğunca basit ve anlaşılır tutmak işleri kolaylaştıracaktır. Odaklanma sorunuyla karşılaşmamak adına yapmanız gerekenleri net bir şekilde belirtin. Artık işe koyulmamak için hiçbir neden kalmadı. 

Verimli alışkanlıklar edinmenizi kolaylaştıracak yol gösterici olarak önerdiğimiz kitap listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Alişkanliklarin Gücü: Özel Ve İş Hayatimizda Davranişlarimizin Ardinda Neler Yatar? -Charles Duhigg
 • Atomi̇k Alişkanliklar- James Clear
 • Kurtulabilirsin: Sigara-Saplantılı Aşk-Akıllı Telefon- Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak için Çözüm Reçetesi- Judson Brewer
 • İrade- John Tierney, Roy Baumeister
 • Aklını En Doğru Şekilde Kullan- Carol Dweck

Deniz Erkan

Kaynaklar:

 1. https://www.lifehack.org/articles/featured/developing-productive-habits-requires-productive-action-%e2%80%94-how-to-defeat-the-cycle.html 
 2. https://www.activecampaign.com/blog/habits-of-highly-productive-people 
 3. https://www.meratas.com/blog/habits-highly-productive-people 
 4. https://www.encazip.com/isaac-newton#isaac-newton-neyi-icat-etmistir 
 5. https://productivityist.com/building-productivity-habits-stick/ 
bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım