Blog

Verimli Sabah Rutini Nasıl Oluşturulur?

Neredeyse 2020’nin başlarından beri birçok insan evden çalışıyor. Arada farklılıklar olsa da evden çalışan çoğu kişinin anlayabileceği gibi bir günü harcama şekli şu şekle evrildi: uyanmak, çalışmaya başlamak, şanslıysak kısa bir öğle yemeği arası ve akşam geç saatlere de kadar mesai saatlerine tam olarak bir son vermeden günü bitirme.

Uzaktan çalışmanın esnekliği iş ve özel hayat arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı. Kendinizin neye ihtiyacı olduğunu düşünmeden, ekip arkadaşlarınızın ve bulunduğunuz görevin sizden neler beklediğine odaklanmış olabilirsiniz. COVID-19 pandemisinin getirdiği kaos ile de birlikte artık zihnen ve bedenen tükenmiş hissediyor olabilirsiniz.

İşte şimdi size güne daha zinde başlamanızı sağlayacak sabah rutini nasıl oluşturulur anlatıyoruz: Ödemeyi ilk kendinize yapmak, önceliği kendinize vermek.

Ödemeyi ilk kendimize yapmak ne demek?

Bu da nerden çıktı diyorsanız okumaya devam edin.

Orijinal hali ‘’pay yourself first’’ ödemeyi kendine yapmak fikri David Bach’ın kişisel finans alanında en çok satan kitaplardan biri olan Otomatik Milyoner’den geliyor. David Bach kitabında finansal olarak ev sahiplerimize, kredi borçlarımızı veren bankalara, kamu hizmetlerine veya Netflix’e ve paramızı verdiğimiz diğer herkese karşı sorumluluklarımız kadar kendimize karşı da sorumlu olduğumuzu savunuyor. Önce yatırımlarımız, tasarruf hedeflerimiz ve kendimiz için kenara para ayırmamızı daha sonrasında diğer yükümlü olduğumuz taraflara ödeme yapmamızı tavsiye ediyor.

Yapmak zorunda olduğumuz işlere öncelik vermek tabii ki doğal bir süreç, proje teslim tarihini geciktirmenin acil ve önemli sonuçlar doğuracağı bir gerçektir. Egzersiz yapmamanın, kitap okumamanın, evde yemeğinizi hazırlamamanın, ruhunuzu besleyecek hobilerinizin olmamasının etkilerini hemen hissetmeyeceksiniz belki ancak yıllar geçtikçe bunları yapmamanın sonuçları birleşecek.

Günlük hayatımızda işimizi önceliğimiz yapıp, hayatımızı işten arta kalan zaman aralıklarına sıkıştırmaya çalışıyoruz. Hatta arta kalan zamanlarımızda da kendimize öncelik vermeyip zamanımızı ve dikkatimizi Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube’a harcıyoruz. Tabii ki sosyal hayattan soyutlanmayı, kendi içinize kapanmanızı öğütlemiyoruz ancak kendinize öncelik vermek için bir sistem yaratmanız bir rutin oluşturmanız gerekiyor. Bunu siz kendiniz için yapmazsanız kimse sizin için yapmayacak.

Kendimize öncelik verdiğimiz verimli sabah rutinini nasıl oluşturabiliriz?

Öncelikle mevcut olan sabah rutininize bir göz gezdirmekle başlayın: sabahları uyandığınızda ilk iş olarak ne yapıyorsunuz? Bu aktivite size ne hissettiriyor? Bütün sabahınızı nasıl harcıyorsunuz?

Mevcut sabah alışkanlıklarımızı fark ettiğimizde yerine neleri koymak istediğimize karar vermemiz gerekiyor.

Uyandığımızda ilk işimiz sosyal medyaya bakmak mı oluyor? Maillerimizi daha bilgisayarımızın başına geçmeden kontrol etmek ya da? Daha da kötüsü günümüz bu şekilde gelişi güzel, düşünmeden ve hissetmeden başladığında aynı bu şekilde de devam ediyor. Günler geçiyor biz ise farkında bile olmuyoruz. Kendimizi düşünmeden günleri, haftaları ve belki de yılları tamamlıyoruz.

Başlangıç olarak sabahlarınızdan keyif almak ve güne mutlu bir şekilde başlamak için vazgeçemeyeceğiniz, sizin için önemli ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri seçebilirsiniz:

  • Keyif aldığınız bir kitabı okumak veya müziği dinlemek
  • Kimse olmadan kendinizle baş başa kaldığınız bir kahve keyfi yapmak
  • Mesaiden önce bedeninizi hareket ettirmek, mini bir yürüyüşe çıkmak
  • Günün yoğun temposu başlamadan önce zihninizi rahatlatacak bir meditasyon yapmak
  • Gerçekten yemekten haz aldığınız bir kahvaltı hazırlamak ve tadını çıkarmak
  • Ev bitkilerinden hoşlanıyorsanız onlarla ilgilenmek
  • Zihninizde biriken düşünceleri aktardığınız sabah sayfaları yazmak

Böyle bir sabah rutinine ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz ancak bir kez bir hafta kendinize bir sabah rutini oluşturmanızı ve keyif almayı denemenizi tavsiye ederiz. Hiçbir gün yeterince zamanınız olmayacak eğer önceliklerimizi belirlemez ve neye zamanımızı harcayacağımıza karar vermezsek.

Kendinize küçük hedefler koyarak keyifli sabahlarınızın tadını çıkarmayı ve güne mutlu bir zihinle başlamayı deneyin.

Kaynaklar:

  1. https://www.investopedia.com/terms/p/payyourselffirst.asp#:~:text=%22Pay%20yourself%20first%22%20is%20a,or%20discretionary%20purchases%20are%20made.
  2. https://blog.doist.com/pay-yourself-first/

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım