Blog

Yeni Yıl Hedeflerimize Nasıl Ulaşırız?

Hepimiz her yeni yıl başlangıçlarında birçok yeni kararlar alırız; hayatımızı değiştirmek, sağlıklı beslenmek, kilo vermek gibi. Ancak günün sonunda daha ocak ayı gelmeden yeni yıl kararlarımızı unutmuş ve onlardan vazgeçmiş oluyoruz. Biz de yeni yıl hedeflerimize nasıl ulaşırız öğrenmek için biraz araştırma yaptık. 

Carleton Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Timothy Pychyl, kararların bir tür “kültürel erteleme” olduğunu söylüyor. İnsanlar yeni yıl hedeflerini kendilerini motive etmenin bir yolu olarak belirliyor ancak Pychyl, insanların alışkanlıklarını değiştirmeye gerçekten hazır olmadığını savunuyor – özellikle de kötü alışkanlıklara – ve bu yüksek başarısızlık oranını açıklıyor.

Yeni yıl hedeflerinin gerçekleşmesi alışkanlıkların değişmesi ile mümkün olur. Antonio Damasio, Joseph LeDoux ve psikoterapist Stephen Hayes gibi beyin bilimcileri, MRG’ler yoluyla, alışılmış davranışların sinirsel yollar ve anılar yaratan düşünme kalıplarıyla başladığını keşfettiler. Oluşturan sinirsel yollar, bir seçim veya kararla karşı karşıya kaldığınızda davranışlarınız için varsayılan temel haline gelir. Bir davranışı yapmamaya çalışmak genellikle davranışı güçlendirir. Gerçek değişim, fiziksel olarak beyinde yeni nöral yollar yaratarak yeni düşünceler kurmayı gerektirir. 

Yeni yıl hedeflerinizi uygulanabilir hale getirin

Yeni yıl hedeflerinin başarılı olabilmesi için onları ölçülebilir, uygulanabilir hale getirmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Ancak zamanlara böldüğünüz ve spesifik hale getirdiğiniz hedeflerinizi hala gerçekleştiremiyor olabilirsiniz. Bunun en önemli nedenlerinden biri kendinize çok fazla ve büyük yeni yıl hedefleri belirlemeniz. Hayatınızı değiştirmek için çıktığınız bu yolda kendinizi hırpalamamak en mühim mesele. Yeni yıl hedeflerinizi toplumun ihtiyaçlarına göre değil kendi ihtiyacınıza göre belirleyin. Başlamak için bulunduğunuz konumu kullanın, size en uygun adımı seçin. Büyük hedefler belirleyip hayal kırıklığına uğramak yerine minik adımlarla ilerlemeyi seçin. 

Yeni yıl hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak ipuçları:

  1. Birçok hedef yerine ilk başta tek bir hedefe odaklanın.
  2. Gerçekçi ve spesifik hedefler belirleyin. Hedefiniz harekete geçirecek bir hedef olsun.
  3. Kilo vermek bir hedef değildir. Sağlık durumunuza veya ihtiyacınıza göre örneğin 6 ayda 5 kilo vermek gibi bir hedef belirleyin. 
  4. Küçük adımlar atın. Bir yılın sonunda ulaşabileceğiniz bir nokta belirleyin.
  5. Birçok insan, hedef çok büyük olduğu için, çok fazla çaba ve eylem gerektirdiği için işi bırakır. Hedefinizi küçük parçalara bölün. 
  6. Hedefinizi ölçün. Ölçemediğiniz bir konuda ne kadar ilerlediğinizi göremeyebilir ve karamsarlığa kapılabilirsiniz.
  7. Her başarınızı kutlayın ve bu yolda çaba gösterdiği için kendinize teşekkür edin. Unutmayın çok zor bir işi başarıyorsunuz. 

 2023 yılının size hayatta istediklerinizi getirmesini diliyoruz. Bir sonraki yılda görüşmek üzere…

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım