Blog

Yeni Yılda Bakış Açını Nasıl Değiştirebilirsin?

Yılın en sevdiğimiz, içimizi christmas ruhuyla ısıtan ve yeni başlangıçlar yapmak için motivasyon dolu olduğumuz zamanına geldik. Yeni yıl gelmeden önce eminim sende hayatında değiştirmek istediklerin veya hayatına katmak istediğin alışkanlıklarla ilgili bir liste yapmışsındır. Yeni yıl hedefleri, insanın hedeflerine ulaşması konusunda harika bir araçtır.

Ancak pek çok insan yılın bu zamanında kendine tutamayacağı sözler vererek, neyi neden istediğini bilmeden bir yeni hedefleri listesi oluşturuyor ve yılın ilk aylarında kendine yüklenerek devam etme motivasyonunu kaybediyor. Ancak önümüzde koskoca bir yeni yıl var, bu yıl diğerlerinden farklı olarak yeni yıl hedeflerine karşı bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz ve başarıya ulaşabiliriz?

Neden kendimize hedefler koyar ve onlara ulaşamayız? Birçoğumuz hedeflere ulaşma yolunda yapmamız gerekenler için devamlılık gösteremiyoruz. Hedef koymak, bir amaca sahip olmak başarıya ulaşan temel adımlardan biri ve aynı zamanda iyi de hissettirir ancak hedeflerin en önemli kısmı onlara ulaşırken gerçekleştirdiğimiz aksiyonlardır.

Hayatlarımızda sıklıkla kendimize hedefler koyarız, hatta bazılarını sırf denemek için bile seçebiliriz. Ancak o hedefe ulaşmak için bir şeyler yapmamız gerektiğinde ve zorluklar ile karşılaştığımızda içimizdeki ses bize ‘’yapamam’’, ‘’bu benim yapabileceğim bir şey değil’’ şeklinde cümleler kurar. Bu tür olumsuz düşünceler sizi, hiç kimsenin hayatında bir hedefine ulaşamayacağı yöne doğru çeker. Bazen insanlar hedeflerine ulaşmak için motivasyon konuşmalarına, yüksek motivasyon sözleri içeren kişisel gelişim kitaplarına ihtiyaç duyabilir. Bu motivasyon size anlık tatmin sağlayabilir ve hedefinize ulaştığınız bir simülasyon da elde edebilirsiniz. Ancak hedefinize ulaşmak için yapılması gereken şeyler vardır ve bunun tek bir çözümü vardır oda aksiyona geçmek. Zihniniz bilmediğiniz bir alana girdiğinde yapısı gereği  tehdit altında hissedeceği için sizi strese sokabilir ancak bakış açınızı değiştirerek bu durumu avantaja çevirebilirsiniz.

Hedeflerimize ulaşmak için bakış açımızı değiştirmek

Bir amacınız var ve ona ulaşmak için yapmanız gerekenleri yapıyorsunuz. İşin içine girdiğinizde sizi zorlu süreçler bekleyebilir ve şu anda amacınız için hazır olmadığınızı hissedebilirsiniz. Bu süreç çok normaldir. Bakış açınızı ‘’ evet hedefim için şu an hazır değilim ancak zamanla emek göstererek hazır hale geleceğim’’ şeklinde değiştirerek hedefinizi ulaşılabilir bir konuma getirirsiniz. Aslında böyle düşündüğünüzde istediğiniz şey her ne ise ışık yılı uzakta olmaktan çıkarak ulaşılabilir ve elde edilebilir bir hale geliyor. İşte başarının anahtarı budur.

Örneğin yeni yılda artık bedeninize iyi bakmak, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak istiyorsunuz. Bu hedefe ulaşmak için belli başlı yapmanız gereken yemeklerinizi önceden hazırlamak, dengeli ve besleyici beslenmek gibi görevler var. Evet bu hayatta biricik ve sahip olduğumuz en kıymetli şeylerden biri bedenimiz. Fiziksel ve ruhsal olarak ona iyi bakmamız gerekiyor. Bu hedefinize ulaşırken yolda her zorlandığınızda her iyi ve güzel şeyin bir bedeli olduğunu ve zamanla bu görevde daha iyi olacağınızı hatırlamak size ihtiyacınız olan motivasyonu sağlayacaktır. Hedeflere ulaşmak kolay bir yol değildir, zahmetlidir ve emek ister ancak bakış açınızı değiştirerek aksiyon aldığınızda bu işin o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Dünyada birileri hedeflerine ulaşıyor ve hayatta istediklerini elde ediyorsa siz de yapabilirsiniz.

Bu yeni yılı diğerlerinden farklı kılın. Yeni yıl için bir hedef seçerken onu neden istediğinizi, amacınızın ne olduğunu sorgulayın ve bunları not alın. Zorlukları göğüsleyebilmek için gönüllü olmak hayatınızda birçok şeyi değiştirecektir. Yolda her zorlandığınızda bunun normal olduğunu ve zamanla çok daha iyi olacağınızı kendinize hatırlatın.

Deniz Erkan

Kaynak:

https://www.bizjournals.com/bizjournals/how-to/growth-strategies/2014/12/shift-perspective-about-new-years-resolutions.html

 

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım