Zaman Yönetimi Nedir?

Günlük planlama nasıl yapılır?

Hiçbir zaman yeterli zamanınız yok gibi görünüyorsa, iyi bir zaman yönetimi günlerinizin kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi, belirli faaliyetlere ne kadar zaman harcanacağını planlama ve kontrol etme sürecidir. İyi bir zaman yönetimi; bireyin daha kısa sürede daha fazla iş tamamlamasını sağlar, stresini azaltır ve bireysel gelişimine olanak sağlar.

Zaman Yönetiminin Faydaları

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetme becerisi önemlidir. İyi zaman yönetimi, artan verimlilik ve üretkenlik, daha az stres ve yaşamda daha fazla başarı sağlar.

Zamanı etkili bir şekilde yöneterek kazanılan avantajlar:

1.Azalan stres seviyesi

Bir görev programı takip etmek çoğu zaman yapılacak işler karşısında strese girmenin önüne geçecektir. Ayrıca yaptığınız programı takip ederek görevlerinizi tamamlamak daha sonra kendinizde somut olarak ilerlemeyi görmenizi sağlar. Görevlerinizi tamamlayıp tamamlamayacağınızı düşünerek oluşabilecek kaygıyı azaltır.

 1. Daha fazla zaman

İyi bir zaman yönetimi size günlük hayatınızda kendinize ayırabileceğiniz daha fazla zaman kazandırır. Programlı ve odaklanarak geçirdiğiniz zamanlar verimliliği artırarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

 1. Daha fazla fırsat

Zamanı iyi yönetmek önemsiz faaliyetlere daha az zaman harcayarak kendimizi geliştirmemiz için önemli olan daha fazla fırsatlarla karşılaşmamızı sağlar. İyi zaman yönetimi becerileri, işverenlerin aradığı temel niteliklerdir. İşleri önceliklendirme ve planlama yeteneği, bütün şirketler tarafından son derece arzu edilir.

 1. Hedefleri gerçekleştirme yeteneği

İyi zaman yönetimini hayatına entegre etmiş kişiler hayallerine ve hedeflerine daha hızlı ulaşabilir. Zaman yönetimini benimseyip hayatınıza entegre ettiğinizde hayallerinize giden yolda daha hızlı yol alabilirsiniz, yapmanız gereken işleri daha kısa sürede bitirerek hayalleriniz için adımlar atabilirsiniz.

Zaman yönetimi ve günlük planlama için etkili ipuçları

 1. Önemli olduğunu düşündüğünüz her şeyi yazın.

Hiçbir şeyi unuttuğunuzu bilmenin o rahatsız edici hissini yaşadınız mı, ve neyi unuttuğunuzu hatırlamanın da bir yolu yoksa… Muhtemelen önemli bir şeydir ve bunları hatırlatıcı olarak yazmak, gün içinde endişeli hissettiğiniz anların azalmasına yardımcı olabilir.

 1. Uykudan önce yapılacaklar listesi hazırlayın.

Yapmanız gereken sadece her gece uykuya dalmadan önce bir sonraki gün için yapılacaklar listesi hazırlamak. Böylece ertesi gün oluşabilecek kafa karışıklığının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca sabah uyandığınızda o gün içinde ne yapmanız gerektiğini bilmek harekete geçmek için bir fırsat yaratmış olur. En fazla 10-15 dakikanızı ayırarak, bir sonraki gün hatırlanması gerekenler için kısa ve efektif bir liste hazırlayın.

 1. Sabah ilk iş olarak o kurbağayı yiyin!

Mark Twain bir keresinde, her sabah yaptığınız ilk şey canlı bir kurbağa yemekse bunun muhtemelen tüm gün boyunca başınıza gelebilecek en kötü şey olduğunu bilmenin hissiyle tüm günü geçirebileceğinizi söylüyor. “Kurbağanız” sizin en büyük, en önemli görevinizdir. Eğer sabah ilk iş olarak bu konuda bir şey yapmazsanız ertelemek isteyeceğiniz en büyük görev olacaktır. Bu yüzden günlük planlama yaparken görevlerinizi önceliklendirin ve sizi zorlayacak en önemli görevi ilk iş olarak tamamlayın. Gün başlangıcında en önemli görevinizi tamamlama hissi diğer görevlerinize devam etmek için motivasyonunuzu artıracaktır.

 1. Görevler arasında mola verin.

Gün içinde mola vermeden birçok işi tamamlamak tahmin edilenin aksine bir sonraki görevinize odaklanmanızı zorlaştıracaktır. Zihnimiz pek çok işe odaklandığında ve durmaksızın çalıştığında mola vermeye ihtiyaç duyar. Kafanızı boşaltmak ve kendinizi yenilemek için görevler arasında biraz dinlenmeye izin verin. Kısa bir şekerleme yapmayı, kısa bir yürüyüşe çıkmayı veya meditasyon yapmayı düşünebilirsiniz.

 1. Gününüzü tamamen doldurmayın.

Yapılacaklar listesi yapmak her ne kadar keyifli olsa da tükenmişlik sendromuna girmemek için hobilerimize ve keyifli aktivitelerimize de zaman ayırmamız gerekir. Yapılacak görevler hiçbir zaman tükenmeyecektir önemli olan elimizden geleni yapmak ve kendimize çok yüklenmemektir. Günlük planlama size fayda sağlamak için vardır, stres altında bir hayat yaşamak için değil.

Zaman yönetimi ve günlük planlama için ipuçlarımız bu şekilde, siz günlük planlamanızı yaparken nelerden fayda sağlıyor neleri hayatınızdan çıkarıyorsunuz?

Deniz Erkan

Kaynaklar:

 1. https://www.skillsyouneed.com/ps/time-management.html
 2. https://augustberg.com/blogs/news/10-simple-tips-to-effectively-use-your-daily-planner-to-maximise-productivity
 3. https://corporatefinanceinstitute.com/resources/careers/soft-skills/time-management-list-tips/

 

bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Son Eklenenler

Sepet
Giriş Yap

Hesabınız yok mu?

Umarız aradığın ürünü hızlıca bulabilirsin!
ürün seçiniz
Mağaza
Takip Listesi
0 items Sepet
Hesabım